Żurawie
Z historii origami: w 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.
Jednym z najsłynniejszych modeli origami jest japoński żuraw – symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze. Legendy japońskie mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat. Dlatego też Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowanej oraz spełnia się jedno ogromne marzenie.
Jedna z popularnych historii w Japonii dotyczy ocalałej mieszkanki Hiroszimy, Sadako Sasaki. Urodzona tuż przed wybuchem bomby atomowej zachorowała na białaczkę w wyniku napromieniowania. W czasie gdy jej ciało ulegało wyniszczeniu, zaczęła składać żurawie z kartek papieru wierząc starej japońskiej legendzie, że tysiąc takich żurawi pozwala spełnić jedno życzenie, w jej przypadku powrót do zdrowia. Sadako złożyła ponad tysiąc owych żuraw mimo to w wieku 12 lat przegrała z wyniszczającą chorobą. Jej historia została spisana w 1960 roku przez Eleanor Coerr w książce "Sadako i Tysiąc Żurawi". W niedługim czasie żuraw z kartki papieru stał się w Japonii symbolem pokoju. W Hiroszimie znajduje się posąg Sadako, gdzie każdego dnia odwiedzający zostawiają żurawie upamiętniając w ten sposób jej niezwykłą odwagę i wiarę w moc składanych figurek.
Komentarze
Prześlij komentarz